XV MIĘDZYNARODOWY JARMARK KOWALSKI odbył się w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2018 r.. Miejscem imprezy był Stadion Miejski w Ropczycach. Podobnie jak w latach poprzednich w XV Jarmarku brali udział kowale-artyści z Polski, jak również kowale z Europy (głównie z Węgier). Kowale zaprezentowali podczas imprezy swoje rzemiosło i umiejętności zgromadzonej publiczności. W ramach KONKURSU GŁÓWNEGO tegorocznego Jarmarku, składającego się z dwóch etapów, uczestnicy mieli za zadanie wykonanie we własnym warsztacie i przywiezienie pracy zadanej przez organizatora. W tym roku tematem pracy była: patera na owoce (pojedyncza) o kształtach (do wyboru) i wymiarach: owalna lub prostokątna (40x20 cm), kwadratowa (40x40 cm), lub w kształcie koła (średnica – 35 cm). Drugi etap prac polegał na wykonaniu podczas drugiego dnia Jarmarku serwetnika podczas imprezy w Ropczycach (z materiałów organizatora). Czas trwania pracy – 4 godziny.Przeprowadzono także konkursy dodatkowe dla publiczności, którymi były: jak zawsze wbijanie gwoździa oraz rzut podkową do beczki. Zaprezentowały się również zespoły muzyczne, które swoimi występami i koncertami wzbogacały klimat imprezy. Były to: Zespół "HUDACY", Kapela Młodzi Kurasie z Lubziny i Zespół Śpiewaczy Niedźwiedzanie z Niedźwiady. Oceniając prace wykonane zarówno w warsztatach, jak i podczas trwania imprezy (prace stanowią jedną całość) jury kierowało się następującymi kryteriami oceny: - zastosowanie tradycyjnych technik kowalskich, - trudność zadania, - bogactwo motywów zdobniczych, - jedność stylu obydwu prac i zdodność z założeniami konkursowymi prac. Jury po długotrwałych i burzliwych obradach zdecydowało, iż Zwycięzcami XV edycji Jarmarku Kowalskiego został Romuald Muszyński z Michałem Muszyńskim (Hermanówka). Otrzymali oni Grand Prix Jarmarku Kowalskiego.


           regionie ropczyckim są bardzo stare tradycje kowalskie, a zawód kowala nie jest tutaj zawodem ginącym. Dowodzą tego organizowane w Ropczycach, najpierw corocznie, a od 2000 roku co dwa lata, Jarmarki Kowalskie. Impreza ta ewoluowała od niewielkich kameralnych spotkań kowali, aż po wielkie widowisko z udziałem drużyn kowalskich z wielu krajów Europy i oczywiście z Polski. Obecnie jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, nie tylko w Ropczycach, ale w Polsce południowo-wschodniej.


           bserwując uczestników Jarmarku w kolejnych edycjach można stwierdzić, że zawód ten wyraźnie "odmłodniał", co doskonale rokuje na przyszłość. Wśród widzów widać dużo ludzi zainteresowanych wyrobami kowalskimi, a także fachowców, którzy przyjeżdżają sprawdzić, co słychać "u konkurencji". Czasem coś z tego, co się zobaczyło można zastosować we własnych kuźniach.

          


                     





  Stronę odwiedziło: dzisiaj 5. ogółem 34097 osób.   
Copyright © 2oo6 - 2018 Międzynarodowy Jarmark Kowalski | Wszelkie prawa zastrzeżone