XIV MIĘDZYNARODOWY JARMARK KOWALSKI odbył się w dniach 25 - 26 czerwca 2016 r.. Miejscem imprezy był Stadion Miejski w Ropczycach. Podobnie jak w latach poprzednich w XIV Jarmarku brali udział kowale-artyści z Polski, jak również kowale z Europy (głównie z Węgier). Gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności kowale z Niemiec. Kowale zaprezentowali podczas imprezy swoje rzemiosło i umiejętności zgromadzonej publiczności. Imprezie towarzyszyły seminaria i wykłady na temat obróbki stali damasceńskiej i wykonywania białej broni. Prezentacje i wykłady prowadził pan Ryszard Panas. W ramach KONKURSU GŁÓWNEGO tegorocznego Jarmarku, składającego się z dwóch etapów, uczestnicy mieli za zadanie wykonanie we własnym warsztacie i przywiezienie pracy zadanej przez organizatora. W tym roku tematem pracy był: kwietnik stojący na trzy doniczki o wysokości 80 cm.. Drugi etap prac polegał na wykonaniu podczas drugiego dnia Jarmarku kwietnika ściennego na jedną doniczkę z materiałów powierzonych przez organizatora. Przeprowadzono także konkursy dodatkowe dla kowali i publiczności, były to m. in.: wykonanie breloka, podstawki pod taelighta, oraz jak zawsze wbijanie gwoździa. Zaprezentowały się również zespoły muzyczne, które swoimi występami i koncertami wzbogacały klimat imprezy. Były to: ZPiT "Bandoska" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, i zespół Słowiany. Oceniając prace wykonane zarówno w warsztatach, jak i podczas trwania imprezy (prace stanowią jedną całość) jury kierowało się następującymi kryteriami oceny: - zastosowanie tradycyjnych technik kowalskich, - trudność zadania, - bogactwo motywów zdobniczych, - jedność stylu obydwu prac i zdodność z założeniami konkursowymi prac. Jury po długotrwałych i burzliwych obradach zdecydowało, iż Zwycięzcami XIV edycji Jarmarku Kowalskiego został Roman Parat z Gorzejowej, którego drużynę stanowili pomocnicy w osobach: Łukasz i Mateusz Parat. Otrzymali oni I Nagrodę.


           regionie ropczyckim są bardzo stare tradycje kowalskie, a zawód kowala nie jest tutaj zawodem ginącym. Dowodzą tego organizowane w Ropczycach, najpierw corocznie, a od 2000 roku co dwa lata, Jarmarki Kowalskie. Impreza ta ewoluowała od niewielkich kameralnych spotkań kowali, aż po wielkie widowisko z udziałem drużyn kowalskich z wielu krajów Europy i oczywiście z Polski. Obecnie jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, nie tylko w Ropczycach, ale w Polsce południowo-wschodniej.


           bserwując uczestników Jarmarku w kolejnych edycjach można stwierdzić, że zawód ten wyraźnie "odmłodniał", co doskonale rokuje na przyszłość. Wśród widzów widać dużo ludzi zainteresowanych wyrobami kowalskimi, a także fachowców, którzy przyjeżdżają sprawdzić, co słychać "u konkurencji". Czasem coś z tego, co się zobaczyło można zastosować we własnych kuźniach.

          

           XV MIĘDZYNARODOWY JARMARK KOWALSKI odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2018 roku. Serdecznie zapraszamy. Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach.

          
  Stronę odwiedziło: dzisiaj 2. ogółem 2333 osób.   
Copyright © 2oo6 - 2018 Międzynarodowy Jarmark Kowalski | Wszelkie prawa zastrzeżone