regionie ropczyckim są bardzo stare tradycje kowalskie, a zawód kowala nie jest tutaj zawodem ginącym. Dowodzą tego organizowane w Ropczycach, najpierw corocznie, a od 2000 roku co dwa lata, Jarmarki Kowalskie. Impreza ta ewoluowała od niewielkich kameralnych spotkań kowali, aż po wielkie widowisko z udziałem drużyn kowalskich z wielu krajów Europy i oczywiście z Polski. Obecnie jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, nie tylko w Ropczycach, ale w Polsce południowo-wschodniej.


           bserwując uczestników Jarmarku w kolejnych edycjach można stwierdzić, że zawód ten wyraźnie "odmłodniał", co doskonale rokuje na przyszłość. Wśród widzów widać dużo ludzi zainteresowanych wyrobami kowalskimi, a także fachowców, którzy przyjeżdżają sprawdzić, co słychać "u konkurencji". Czasem coś z tego, co się zobaczyło można zastosować we własnych kuźniach.

          

           2018 roku odbędzie się, XV edycja "Międzynarodowego Jarmarku Kowalskiego w Ropczycach". W ramach KONKURSU GŁÓWNEGO tegorocznego Jarmarku, składającego się z dwóch etapów, z których: I etap obejmuje: Wykonanie przez uczestników we własnym warsztacie i przywiezienie pracy zadanej przez organizatora. W tym roku tematem pracy jest: patera na owoce (pojedyncza) o kształtach (do wyboru) i wymiarach: owalna lub prostokątna (40x20 cm), kwadratowa (40x40 cm), lub w kształcie koła (średnica – 35 cm). II etap obejmuje: Wykonanie serwetnika podczas imprezy w Ropczycach (z materiałów organizatora). Czas trwania pracy – 4 godziny.

          

           Kryteria oceny prac: W KONKURSIE GŁÓWNYM jury dokona oceny prac, biorąc pod uwagę: 1) zastosowanie tradycyjnych technik kowalskich, 2) bogactwo motywów zdobniczych, 3) zgodność z założeniami konkursowymi, 4) ogólny wyraz artystyczny, 5) stylową zgodność obu prac.           

           dniu 1 lipca (niedziela) odbędzie się KONKURS DODATKOWY. Będzie on organizowany dla tych uczestników Jarmarku, którzy wyrażą chęć uczestniczenia w nim. Tematem konkursu będzie wykonanie napisu z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Konkurs dodatkowy będzie oceniany przez jury jarmarku. Szczegóły dotyczące tego konkursu zostaną podane podczas imprezy w Ropczycach. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.
          


--INFORMACJE--
______________
Do pobrania:
______________
Karta zgłoszenia
Regulamin Jarmarku
______________
Karta zgłoszenia (English)
Regulamin Jarmarku (English)
______________
Karta zgłoszenia (Węgierski)
Regulamin Jarmarku (Węgierski)  Stronę odwiedziło: dzisiaj 10. ogółem 3426 osób.   
Copyright © 2oo6 - 2018 Międzynarodowy Jarmark Kowalski | Wszelkie prawa zastrzeżone